Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak chcete aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi.

2. 11. 2008

"Jak chcete aby lidé jednali s vámi,
tak jednejte vy s nimi."

Zakusila jsi někdy žízeň po absolutnu? Pocítila jsi ve svém srdci touhu obejmout nekonečno? Nebo jsi někdy ve svém nitru postřehla neuspokojení z toho, co děláš a co jsi? Každý člověk uvítá, když najde něco, co jej přivede k plnosti, po níž touží - něco, aby nemusel litovat prázdných dnů, které bez užitku ztrácí...

V evangeliu je jedna věta, kde je shrnuto, co máme v životě dělat. Obsahuje každý zákon vtisknutý Bohem hluboko do srdce každého člověka. "Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi." Lk6,31. Taková rada se nazývá "zlatým pravidlem".

Vyslovil ji Kristus, ale byla už obecně známá i ve Starém zákoně. Patří do dědictví všech velkých náboženství. Vyjadřuje skutečnost, která Bohu velice leží na srdci. Vyzývá, aby si všichni lidé z této věty učinili normu svého života. Ke každému bližnímu, kterého během dne potkáme, ať je to muž, nebo žena, přistupujme tímto způsobem.
Boží hlas nám z našeho srdce vnukne vhodný projev naší lásky přiměřené k dané situaci.
Má ten člověk hlad? Pomysleme si: Já mám hlad. A dejme mu najíst. Trpí nespravedlností? Jsem to já kdo trpí. Prožívá chvíle temnoty nebo pochybností? Prožívám je i já. Obraťme se na něj se slovy povzbuzení, sdílejme s ním jeho utrpení a nedejme si pokoj, dokud se mu nedostane světla a úlevy. Přejeme si přece, aby se s námi jednalo také tak. Má můj bratr nebo sestra nějaký handica? Chci je milovat tak, abych jejich omezení cítila téměř na svém těle a ve svém srdci. Láska mi napoví přesně to, co je třeba udělat, aby se cítili být s druhým rovnocení.
Takto jednejme se všemi bez jakékoli diskriminace s člověkem sympatickým i nesympatickým, mladým i starým, přítelem i nepřítelem, krajanem i cizincem, hezkým i ošklivým, vyznávající naší výru či jinověrcem... Evangelium po nás žádá, abychom milovali všechny.
Moje slova se vám možná zdají prostá, ale jakou vyžadují proměnu! Jak jsou vzdálená našemu způsobu myšlení a jednání.
Jen odvahu! Zkusme to!
Jeden takto prožitý den má hodnotu celého života.
Večer pak sami sebe nepoznáme. Zaplaví nás nová radost, vstoupí do nás síla. Bůh bude s námi, protože je s těmi, kdo milují. Každý den tak bude mít svou velkou hodnotu.
Možná že někdy polevíme, budeme mít pokušení ztratit odvahu a všeho nechat budeme se chtít vrátit k dřívějšímu životu. Ne, je potřeba odvahy! Bůh nám dá potřebnou milost.
Začínejme vždy znovu. Vytrváme-li, budeme vidět, jak se svět okolo nás pomalu mění. Pochopíme, že evangelium přináší ten nejkrásnější život, zapaluje ve světě světlo, je kořením naší existence, nabízí řešení všech problémů.

Slovo proměňované v život

Chiara Lubichová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Rare Antediluvian Indian Secret agent Resets Blood Exigency

(Aamendaslepe, 8. 10. 2018 4:47)

Torsion bras de quelqu'un est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre determination bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/en-iyi-cialis-hangisi/

Blood Albatross : Blood pressure plan

(ASealrajetly, 28. 7. 2018 7:14)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre coeur bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/quand-faut-il-prendre-le-cialis/